Ponad 50 zespołów, drużyn i oddziałów Straży Grobowych w tym oddział Kosynierów z Cieklina, gmina Dębowiec, wzięło udział w XI Ogólnopolskiej i XXII Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych „Turki 2014” w Radomyślu nad Sanem. Paradne występy i pokazy musztry wzbudziły duże zainteresowanie zebranych licznych widzów. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W uroczystej Mszy wzięły udział drużyny, orkiestry dęte, grupy obrzędowe z południowej i wschodniej Polski oraz przedstawiciele władz samorządowych i licznie przybyli mieszkańcy oraz goście. Parada Straży Wielkanocnych była także uświetnieniem obchodów 400-lecia powstania parafii św. Jana Chrzciciela.

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił duże kulturowe znaczenie ludowych tradycji, które swoje korzenie umiejscowione mają w przeżywanej wierze. – Straże grobowe, nazywane popularnie „Turkami”, które w wielu miejscach Polski włączają się w Triduum Paschalne, są wyrazem wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa, wiary obecnej i mocnej w Ludzie Bożym. Dzięki bogatym strojom i rytuałowi, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, ta wiara promieniuje na lokalne społeczności, ożywia je i umacnia – mówił biskup sandomierski.

Po Mszy św. odbyła się prezentacja zespołów i oddziałów przybyłych Straży Grobowych oraz pokazy musztry paradnej.

– Nasza tradycja sięga kilku wieków. Przekazy naszych dziadków wspominają, że pierwszą straż zaciągnęli żołnierze, którzy wrócili z wyprawy wiedeńskiej w dzień Wielkiego Piątku. Prezentując zdobyczne na Turkach stroje trzymali straż przy Grobie Pańskim i tak ta tradycja jest przechowywana do dziś – mówił pan Stanisław z jednej z podkarpackich miejscowości.

Zdaniem Zdzisława Nikolasa z Bractwa pw. św. Barbary z Ulanowa, udział młodzieży w drużynach Straży Wielkanocnych daje nadzieję, że ta tradycja zostanie utrzymana i przekazana przyszłym pokoleniom. – Przywieźliśmy z sobą naszą armatę, którą co roku ogłaszamy zmartwychwstanie Pana, a dziś chcemy uczcić wystrzałami wspólne spotkanie oddziałów Straży Grobowych. W naszym bractwie jest ponad 100 osób w wieku od 18 do 80 lat – opowiadał Zdzisław Nikolas.

Tradycja wstawiania Straży Grobowych w Triduum Paschalne w różnych rejonach Polski sięga kilku wieków. Tradycyjne ubiory, zwyczaje starannie pielęgnowane stanowią lokalną kulturę i obrzędowość związaną z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych.

Poniżej foto relacja wykonana przez Włodzimierza Rzońcę.

Written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *