Członkowie Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin w 2011r. rozpoczęli po raz pierwszy kwestę na cmentarzu Parafialnym w Cieklinie. Rok później do kwestujących Kosynierów dołączyli Strażacy z OSP Cieklin i Duląbki. Od samego początku kwesta była przeznaczona na renowację starych zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszym cmentarzu. Renowacji wymagały między innymi grób ks. Jana Dyszyńskiego, obelisk i płyta nagrobna ś.p. Bolesława Fiałkowskiego, Figura Matki Boskiej Niepokalanej (uważana przez parafian jako figura Św. Barbary), pomnik Franciszka Kuhna czy też sarkofag w kształcie kamiennej trumny. Renowacje rozpoczęto od odnowy grobu ks. Jana Dyszyńskiego, proboszcza parafii Cieklin w latach 1835-1890 a zarazem założyciela oddziału kosynierów w Cieklinie,

 

Pierwsza kwesta Kosynierów

Odnowiony grób ks. Jana Dyszyńskiego, proboszcza parafii Cieklin w latach 1835-1890

 

pomnik Bolesława Fiałkowskiego przed renowacją

 

Pomnik Bolesława Fiałkowskiego po renowacji

 

Pomnik Franciszka Kuhna przed renowacją

 

Pomnik Franciszka Kuhna po renowacji

 

Tak wyglądała figura Matki Boskiej Niepokalanej znajdująca się na cmentarzu często nazywana św. Barbarą

 

Figura Matki Boskiej Niepokalanej po renowacji ustawiona przed kościołem

 

Sarkofag w kształcie kamiennej trumny

 

Odnowiona tablica w kościele upamiętniająca ks. Mikołaja Dzierżyńskiego budowniczego Kościoła Parafialnego w Cieklinie pod wezwaniem Michała Archanioła.

 

 

Wykonana została również ze środków pochodzących z kwesty tablica konsekracyjna w języku polskim, oraz odnowiona została zabytkowa tablica w języku łacińskim z poprzedniego kościoła parafialnego. (1631r.– 1901r.)

Zabytkowa tablica w języku łacińskim z poprzedniego kościoła parafialnego.

(1631r. – 1901r.)

 

Tablica konsekracyjna w języku polskim

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin oraz Strażacy OSP składają wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowanie za składane datki. Dzięki Waszej hojności zostało już odnowionych kilka pomników.

Zdjęcia wykonał Włodzimierz Rzońca.

Written by krzysieks67

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *